encyklopedia broni
PAŃSTWA (1939-1945):
» Francja
» Japonia
» Niemcy
» Polska
» Stany Zjednoczone
» Wielka Brytania
» 1. broń strzelecka (Wielka Brytania)
» 2. artyleria (Wielka Brytania)
» 3. wozy bojowe (Wielka Brytania)
» 4. samoloty (Wielka Brytania)
» 5. okręty (Wielka Brytania)
» 6. inne uzbrojenie (Wielka Brytania)
» Włochy
» Związek Radziecki
» inne kraje

RODZAJE BRONI I UZBROJENIA:
» broń strzelecka
» artyleria
» wozy bojowe
» samoloty
» okręty
» Albania, okręty
» Argentyna, okręty
» Australia, okręty
» Austria, okręty
» Belgia, okręty
» Brazylia, okręty
» Bułgaria, okręty
» Chile, okręty
» Czechosłowacja, okręty
» Dania, okręty
» Finlandia, okręty
» Francja, okręty
» Grecja, okręty
» Hiszpania, okręty
» Holandia, okręty
» Japonia, okręty
» Jugosławia, okręty
» Kanada, okręty
» Niemcy, okręty
» Norwegia, okręty
» Polska, okręty
» Rumunia, okręty
» Stany Zjednoczone, okręty
» Syjam, okręty
» Szwajcaria, okręty
» Szwecja, okręty
» Turcja, okręty
» Węgry, okręty
» Wielka Brytania, okręty
» Włochy, okręty
» Związek Radziecki, okręty
» inne uzbrojenie

ARTYKUŁY I UZUPEŁNIENIA:
» teksty o II wojnie światowej
» muzea, skanseny, pomniki
» galeria zdjęć broni i uzbrojenia

MENU - NAWIGACJA:
» strona główna


Strony: I wojna światowa, kalendarz, katalog monet, portal prywatny, seriale telewizyjne, web 2.0.




Porada: Przy wyższych rozdzielczościach ekranu zastosuj skrót klawiszowy "Ctrl" + "+" (Ctrl i plus) aby powiększyć wyświetlaną stronę. "Ctrl" + "-" (Ctrl i minus) pomniejsza. Aby przywrócić domyślne parametry wyświetlania zastosuj skrót "Ctrl" + "0" (Ctrl i zero).

Wielka Brytania

Royal Navy

okręty

II wojna światowa 1939-1945, Wielka Brytania, spis floty

Royal Navy (RN), spis floty 1939-1945

PANCERNIKI (OKRĘTY LINIOWE)

Battleships

typ Queen Elisabeth, pancernik (okręt liniowy)
Barham, Malaya, Queen Elizabeth, Valiant, Warspite
okręty nieukończone i anulowane: Agincourt

typ Revenge (Royal Sovereign), pancernik (okręt liniowy)
Ramillies, Resolution, Revenge, Royal Oak, Royal Sovereign (1944 ZSRR: Archangielsk)
okręty ukończone po zmianie planów: Renown, Repulse

typ Nelson, pancernik (okręt liniowy)
Nelson, Rodney

typ King George V, pancernik (okręt liniowy)
Anson, Duke of York, Howe, King George V, Prince of Wales

typ Lion, pancernik (okręt liniowy)
okręty nieukończone i anulowane: Conqueror, Lion, Temeraire, Thunderer

typ Vanguard, pancernik (okręt liniowy)
okręty ukończone po 02.09.1945: Vanguard

PANCERNIKI (KRĄŻOWNIKI LINIOWE)

Battle Cruisers

typ Renown, pancernik (krążownik liniowy)
Renown, Repulse

typ Hood, pancernik (krążownik liniowy)
Hood
okręty nieukończone i anulowane: Anson, Howe, Rodney

MONITORY

typ Marshal, monitor (okręt szkolny)
Marshal Soult
wycofane i utracone przed 1939: Marshal Ney

typ Erebus, monitor
Erebus, Terror

typ Roberts, monitor
Abercrombie, Roberts

LOTNISKOWCE

Aircraft Carriers

typ Argus, lotniskowiec
Argus

typ Courageous, lotniskowiec
Courageous, Glorious

typ Courageous zmodyfikowany (Furious), lotniskowiec
Furious

typ Eagle, lotniskowiec
Eagle

typ Hermes (1), lotniskowiec
Hermes,

typ Ark Royal, lotniskowiec
Ark Royal

typ Illustrious, lotniskowiec
I seria: Formidable, Illustrious, Victorious
II seria: Indomitable

typ Implacable, lotniskowiec
Implacable, Indefatigable

typ Unicorn, lotniskowiec warsztatowy
Unicorn

typ Colossus, lotniskowiec lekki
Colossus, Glory, Ocean, Venerable, Vengeance
okręty ukończone po 02.09.1945: Theseus, Triumph, Warrior

typ Colossus, lotniskowiec warsztatowy
Pioneer
okręty ukończone po 02.09.1945: Perseus

typ Majestic, lotniskowiec lekki
okręty ukończone po 02.09.1945: Hercules (Indie: Vikrant), Magnificent, Majestic (Australia: Melbourne), Powerfull (Kanada: Bonaventure), Terrible (Australia: Sydney)
okręty nieukończone i anulowane: Leviathan

typ Hermes (2), lotniskowiec
okręty ukończone po 02.09.1945: Albion, Bulwark, Centaur, Elephant (Hermes)
okręty nieukończone i anulowane: Arrogant, Hermes, Monmouth, Polyphemus

typ Audacious, lotniskowiec
okręty ukończone po 02.09.1945: Audacious (Eagle), Irresistible (Ark Royal)
okręty nieukończone i anulowane: Africa, Eagle

typ Gibraltar, lotniskowiec
okręty nieukończone i anulowane: Gibraltar, Malta, New Zeland

LOTNISKOWCE ESKORTOWE

typ Audacity, lotniskowiec eskortowy
Audacity

typ Archer, lotniskowiec eskortowy
Archer,

typ Avenger, lotniskowiec eskortowy
Avenger, Biter (1945 Francja: Dixmunde), Dasher
okręty nieukończone i anulowane: Charger

typ Tracker (Attacker), lotniskowiec eskortowy
Attacker, Battler, Chaser, Fencer, Hunter, Pursuer, Ravager, Searcher, Stalker, Striker, Tracker

typ Ruler (Ameer), lotniskowiec eskortowy
Smiter, Ameer, Atheling, Begum, Emperor, Empress, Trumpeter, Arbiter, Khedive, Patroller, Premier, Puncher, Queen, Rajah, Ranee, Reaper, Ruler, Shah, Speaker, Trouncer, Slinger, Nabob, Thane

typ Activity, lotniskowiec eskortowy
Activity

typ Campania, lotniskowiec eskortowy
Campania

typ Nairana, lotniskowiec eskortowy
Nairana, Vindex

typ Pretoria Castle, lotniskowiec eskortowy (okręt szkolny)
Pretoria Castle

LOTNISKOWCE POMOCNICZE

MAC, Merchant Aircraft Carrier

typ Rapana, lotniskowiec pomocniczy
Adula, Alexia, Amastra, Ancylus, Avacus, Miralda, Rapana

typ Empire MAC Alpine, lotniskowiec pomocniczy
Empire MAC Alpine, Empire MAC Kendrick

typ Empire MAC Andrew, lotniskowiec pomocniczy
Empire MAC Andrew, Empire MAC Dermott

typ Empire MAC Rae, lotniskowiec pomocniczy
Empire MAC Callun, Empire MAC Rae

typy różne Empire MAC, lotniskowiec pomocniczy
Empire MAC Cabe, Empire MAC Coll, Empire MAC Kay, Empire MAC Mahon

KRĄŻOWNIKI CIĘŻKIE

typ Hawkins, krążownik ciężki
Frobisher, Hawkins
okręt bliźniaczy : Effingham
okręty wycofane i utracone przed 1939 : Cavendish (1918: Vindictive), Raleigh

typ County [Kent], krążownik ciężki
Australia, Berwick, Canberra, Cornwall, Cumberland, Kent, Suffolk

typ County [London], krążownik ciężki
Devonshire, London, Shropshire, Sussex

typ County [Norfolk], krążownik ciężki
Dorsetshire, Norfolk

typ York, krążownik ciężki
Exeter, York

typ nowy, krążownik ciężki
okręty nieukończone i anulowane : 4 okręty

KRĄŻOWNIKI LEKKIE

typ C [Caledon], krążownik lekki
Caledon, Calypso, Caradoc
okręty wycofane i utracone przed 1939: Cassandra

typ C [Ceres], krążownik lekki
Cardiff, Ceres, Coventry, Curacoa, Curlew

typ C [Carlisle], krążownik lekki
Cairo, Calcutta, Capetown, Carlisle, Colombo

typ Town [Birmingham], krążownik lekki
Adelaide
okręty wycofane i utracone przed 1939: Birmingham, Lowestoft, Nottingham

typ D [Danae], krążownik lekki
I seria: Danae (1944: Conrad), Dauntless, Dragon
II seria: Delhi, Dunedin, Durban
III seria: Despatch, Diomede
okręty nieukończone lub anulowane: Daedalus, Daring, Desperate, Dryad

typ E [Emerald], krążownik lekki
Emerald, Enterprise
okręty nieukończone i anulowane : Euphrates

typ Hawkins zmodernizowany, krążownik lekki
Effingham

typ Leander, krążownik lekki
Achilles, Ajax, Leander, Neptune, Orion

typ Amphion [Modified Leander, typ Perth], krążownik lekki
Hobart, Perth, Sydney

typ Arethusa, krążownik lekki
Arethusa, Aurora, Galatea, Penelope

typ Town [Southampton], krążownik lekki
Birmingham, Glasgow, Newcastle, Sheffield, Southampton

typ Town [Gloucester], krążownik lekki
Gloucester, Manchester, Liverpool

typ Town [Edinburgh], krążownik lekki
Belfast, Edinburgh

typ Dido, krążownik lekki (krążownik przeciwlotniczy)
I seria: Argonaut, Bonaventure, Cleopatra, Dido, Euryalus, Hermione, Naiad, Phoebe, Sirius
II seria: Charybdis, Scylla

typ Bellona [Modified Dido], krążownik lekki (krążownik przeciwlotniczy)
Bellona, Black Prince, Diadem, Royalist, Spartan

typ Crown Colony [Fiji], krążownik lekki
Bermuda, Fiji, Gambia, Jamaica, Kenya, Mauritius, Nigeria, Trinidad

typ Improved Crown Colony [Uganda], krążownik lekki
Ceylon, New Foundland, Uganda

typ Minotaur [Swiftsure], krążownik lekki
Minotaur (1944: Ontario), Swiftsure

typ Tiger [Improved Swiftsure], krążownik lekki
okręty ukończone po 02.09.1945 : Superb
okręty ukończone po zmianie planów : Blake, Defence (Lion), Tiger
okręty nieukończone i anulowane : Bellerophon, Hawke

typ Neptune [Hawke], krążownik lekki
okręty nieukończone i anulowane : Blake, Hawke, Neptune

typ Minotaur [drugi typ] [Centurion], krążownik lekki
okręty nieukończone i anulowane : Centurion, Edgar, Mars, Minotaur

KRĄŻOWNIK SZKOLNY

typ C [Caroline], krążownik lekki (okręt szkolny)
Caroline
okręty wycofane i utracone przed 1939: Carysfort, Cleopatra, Comus, Conquest, Cordelia

SZYBKIE STAWIACZE MIN

typ Adventure, szybki stawiacz min
Adventure

typ Abdiel, szybki stawiacz min
I seria: Abdiel, Latona, Manxman, Welshman II seria: Apollo, Ariadne

NISZCZYCIELE

typ R Admiralicji, niszczyciel
3 seria: Skate
okręty wycofane i utracone przed 1939:
1 seria: Radstock, Raider
2 seria: Recruit, Redgauntlet, Redoubt, Restless, Rigorous, Rob Roy, Rocket, Romola, Rowena, Sable, Salmon (1933: Sable), Sarpedon, Sceptre, Setter, Sorceress, Sturgeon, Sylph
3 seria: Satyr, Sharpshooter, Simoom, Skilful, Springbok, Starfish, Stork
4 seria: Tancred, Tarpon, Telemachus, Tempest, Tenacious, Tetrarch, Thisbe, Thruster, Tormentor, Tornado, Torrent, Torrid
okręty nieukończone lub anulowane: 11 okretów 4 serii, ukończonych jako typ Modified R Admiralicji

typ S Admiralicji, niszczyciel
1 seria: Sabre, Saladin, Scimitar, Scout, Shikari
2 seria: Sardonyx, Stronghold, Sturdy, Tenedos, Thanet, Thracian
okręty wycofane i utracone przed 1939:
1 seria: Scotsman, Senator, Sepoy, Seraph, Shamrock, Shark, Sikh, Simoom, Sirdah, Somme, Sparrowhawk, Splendid, Steadfast, Sterling, Success, Swallow, Swordsman, Tribune, Trinidad
2 seria: Scythe, Seabear, Seafire, Searcher, Seawolf, Serapis, Serene, Sesame, Spear, Spindrift, Sportive, Stalwart, Stonehenge, Stormcloud, Strenuous, Tactician, Tara, Tasmania, Tattoo, Tilbury, Tintagel, Trojan, Truant, Trusty, Turbulent
okręty nieukończone lub anulowane (2 seria): Saturn, Sycamore

typ V Admiralicji (leader), niszczyciel
Valentine, Valorous, Vampire
okręty wycofane i utracone przed 1939: Valhalla, Valkyrie

typ V Admiralicji, niszczyciel
Vanessa, Vanity, Vanoc, Vanquisher, Vega, Velox, Vendetta, Venetia, Verdun, Versatile, Vesper, Vidette, Vimiera, Vimy, Vivacious, Vivien, Vortigern
okręty wycofane i utracone przed 1939: Vectis, Vehement, Venturous, Verulam, Violent, Vittoria

typ W Admiralicji, niszczyciel
Warwick, Watchman, Waterhen, Wescott, Wessex, Westminster, Whirlwind, Whitley, Winchelsea, Winchester, Windsor, Wolfhound, Wrestler, Wryneck
okręty wycofane i utracone przed 1939: Walrus
okręty nieukończone lub anulowane: Wayfarer, Woodpecker

typ V Thornycroft, niszczyciel
Viceroy, Viscount

typ W Thornycroft, niszczyciel
Wolsey, Woolston

typy Modified W Thornycroft, niszczyciel
Wishart, Witch

typ Scott (Admiralty flotilla leader), niszczyciel
2 seria: Bruce, Douglas
3 seria: Campbell, Mackay, Malcolm, Montrose, Stuart
wycofane i utracone przed 1939: 1 seria: Scott
okręty nieukończone lub anulowane: 4 seria: Barrington, Hughes

typ Shakespeare (Thornycroft leader), niszczyciel
Broke, Keppel, Wallace
wycofane i utracone przed 1939: Shakespeare, Spenser
okręty nieukończone lub anulowane: Saunders, Spragge

typ amerykański Caldwell (Towns, flush-deckers), niszczyciel
Leeds, Lewes, Ludlow

typ amerykański Wickes (Towns, flush-deckers), niszczyciel
Annapolis, Bath, Brighton, Caldwell, Campbeltown, Castleton, Charlestown, Chelsea, Columbia, Georgetown, Hamilton, Lancaster, Leamington, Lincoln, Mansfield, Montgomery, Newark, Newmarket, Newport, Niagara, Richmond, Roxborough, Salisbury, St. Albans, St. Clair, St. Mary's, Wells

typ amerykański Clemson (Towns, flush-deckers), niszczyciel
Belmont, Beverley, Bradford, Broadwater, Broadway, Burnham, Burwell, Buxton (Kanada), Cameron, Chesterfield, Churchill, Clare, Ramsey, Reading, Ripley, Rockingham, Sherwood, St. Croix (Kanada), St. Francis (Kanada), Stanley

prototypy typu A, niszczyciel
Amazon, Ambuscade

typ A, niszczyciel
Acasta, Achates, Acheron, Active, Antelope, Anthony, Ardent, Arrow, Codrington

typ B, niszczyciel
Basilisk, Beagle, Blanche, Boadicea, Boreas, Brazen, Brilliant, Bulldog, Keith
Kanada: Saguenay, Skeena

typ C, niszczyciel
Comet (1938: Restigouche), Crescent (1937: Fraser), Crusader (1938: Ottawa), Cygnet (1937: St. Laurent), Kempenfelt (1939: Assiniboine)

typ D, niszczyciel
Dainty, Daring, Decoy (1943: Kootenay), Defender, Delight, Diamond, Diana (1940: Margaree), Duchess, Duncan

typ E, niszczyciel
Echo, Eclipse, Electra, Encounter, Escapade, Escort, Esk, Exmouth, Express

typ F, niszczyciel
Fame, Faulknor, Fearless, Firedrake, Foresight, Forester, Fortune, Foxhound, Fury

typ G, niszczyciel
Gallant, Garland, Gipsy, Glowworm, Grafton, Grenade, Grenville, Greyhound, Griffin

typ H, niszczyciel
Hardy, Hasty, Havock, Hereward, Hero, Hostile, Hotspur, Hunter, Hyperion

typ H brazylijski, niszczyciel
Harvester, Havant, Havelock, Hesperus, Highlander, Hurricane

typ Tribal, niszczyciel
Afridi, Ashanti, Bedouin, Cossack, Eskimo, Gurkha, Maori, Mashona, Matabele, Mohawk, Nubian, Punjabi, Sikh, Somali, Tartar, Zulu
Australia : Arunta, Bataan, Warramunga
Kanada : Athabaskan (I), Haida, Huron, Iroquois
Kanada - okręty ukończone po 02.09.1945: Athabaskan (II), Cayuga, Micmac, Nootka

typ J, niszczyciel
Jackal, Jaguar, Janus, Javelin, Jersey, Jervis, Juno, Jupiter
okręty nieukończone lub anulowane : Jubilat

typ K, niszczyciel
Kandahar, Kashmir, Kelly, Kelvin, Khartoum, Kimberley, Kingston, Kipling

typ N, niszczyciel
Napier, Nepal, Nerissa, Nestor, Nizam, Noble, Nonpareil, Norman

typ M, niszczyciel
Mahratta, Marne, Martin, Matchless, Meteor, Milne, Musketeer, Myrmidon

typ L, niszczyciel
seria I: Gurkha, Lance, Legion, Lively
seria II: Laforey, Lightning, Lookout, Loyal

typ Onslow, niszczyciel
Porcupine, Partridge, Pakenham, Panther, Obduarte, Obedient, Offa, Onslaught, Onslow, Opportune, Oribi, Orwell, Paladin, Pathfinder, Penn, Petard

typ Q, niszczyciel
Quadrant, Quail, Quality, Queenborough, Quentin, Quiberon, Quickmatch, Quilliam

typ R, niszczyciel
Racehorse, Raider, Rapid, Redoubt, Relentless, Rocket, Roebuck, Rotherham

typ Saumarez, niszczyciel
Swift, Shark, Succes, Scorpion, Scourge, Serapis, Saumarez, Savage

typ Troubridge, niszczyciel
Tuscan, Tyrian, Troubridge, Tumult, Teazer, Tenacious, Termagant, Terpsichore, Grenville, Ulster, Ulysses, Undaunted, Urania, Urchin, Undine, Ursa, Hardy, Venus, Verulam, Volage, Vigilant, Virago, Algonquin, Sioux, Kempenfelt, Wager, Wakeful, Wessex, Whelp, Wizard, Wrangler, Whirlwind, Myngs, Zest, Zodiac, Zebra, Zephyr, Zenith, Zambesi, Zealous

typ Ca, niszczyciel
Caesar, Cambrian, Caprice, Carron, Carysfort, Cassandra, Cavalier, Cavendish

typ Ch, niszczyciel
Chaplet, Chevron
okręty ukończone po 02.09.1945: Charity, Chequers, Cheviot, Chieftain, Childers, Chivalrous

typ CO, niszczyciel
Comet
okręty ukończone po 02.09.1945: Cockade, Comus, Consort, Constance, Contest, Corso (Concord), Cossack

typ CR, niszczyciel
okręty ukończone po 02.09.1945: Craccher (Crispin), Creole, Crescent, Cretan (Cromwell), Crown, Croziers, Crusader, Crystal

typ Battle, niszczyciel
1 seria : Armada, Barfleur, Camperdown, Hogue, Trafalgar
okręty ukończone po 02.09.1945: Cadiz, Finisterre, Gabbard, Gravelines, Lagos, St. James, St. Ktts, Saintes, Sluys, Solebay, Vigo
2 seria : okręty ukończone po 02.09.1945 : Agincourt, Aisne, Alamein, Barrosa, Corunna, Dunkirk, Jutland, Matapan
okręty nieukończone i anulowane : Albuera, Belleisle, Jutland, Mons, Namur, Navarino, Omdurman, Oudenarde, Poitiers, River Plate, St. Lucia, San Domingo, Somme, Talavera, Trincomalle, Waterloo, Vimeira, Ypres

typ Daring, niszczyciel
okręty ukończone po 02.09.1945 : Dainty, Daring, Decoy, Defender, Delight, Diamond, Diana, Duches

typy Hunt
początkowo Fast Escort Vessels, później Destroyers

typ Hunt I, niszczyciel eskortowy
Atherstone, Berkeley, Blencathra, Brocklesby, Cattistock, Cleveland, Cotswold, Cottesmore, Eglington, Exmoor, Fernie, Garth, Hambledon, Holderness, Liddesdale, Mendip, Meynell, Pytchley, Quantock, Quorn, Southdown, Tynedale, Whaddon

typ Hunt II, niszczyciel eskortowy
Avon Vale, Badsworth, Beaufort, Bedale (1942: Ślązak), Bicester, Black, Blankney, Bramham (1943: Themistoklis), Bridge, Calpe, Chiddingfold, Cowdray, Croome, Dulverton, Exmoor, Farndale, Grove, Heythrop, Hursley (1943: Kriti), Hurworth, Lamerton, Lauderdale, Ledbury, Middleton, More, Oakley (1941: Kujawiak), Oakley, Puckeridge, Silverton (1941: Krakowiak), Southwold, Tetcott, Wheatland, Wilton, Zetland

typ Hunt III, niszczyciel eskortowy
Airedale, Albrighton, Aldenham, Belvoir, Blean, Bleasdale, Bolebroke (1942: Pindos), Border (1942: Adrias), Catterick, Derwent, Easton, Eggesford, Eskdale, Glaisdale, Goathland, Haldon (1942: La Combattante), Hatherleigh (1942: Kanaris), Haydon, Holcombe, Limbourne, Melbreak, Modbury (1942: Miaoulis), Penylan, Rockwood, Stevenstone, Talybont, Tanatside, Wensleydale

typ Hunt IV, niszczyciel eskortowy
Brecon, Brissenden

OKRĘTY PODWODNE

typ H, okręt podwodny
H 28, H 31, H 32, H 33, H 34, H 43, H 44, H 49, H 50

typ L, okręt podwodny
L 23, L 26, L 27

typ O (Oberon), okręt podwodny
Oberon, Oxley, Otway

typ O (Odin), okręt podwodny
Odin, Orpheus, Oswald, Olympus, Osipis, Otus

typ P (Parthian), okręt podwodny
Phoenix, Perseus, Pandora, Parthian, Proteus

typ R (Rainbow), okręt podwodny
Rainbow, Regulus, Regent, Rover

typ T (Thames), okręt podwodny
Thames, Clyde, Severn

typ S, 1 grupa, okręt podwodny
Seahorse, Starfish, Sturgeon, Swordfish

typ S, 2 grupa, okręt podwodny
Salmon, Sealion, Seawolf, Shark, Snapper, Spearfish, Sterlet, Sunfish

typ S, 3 grupa, okręt podwodny
I seria: P 211 (Safari), P 212 (Sahib), P 247 (Saracen), Satyr, Spectre
II seria: P 216 (Seadog), P 217 (Sibyl), P 219 (Seraph), P 221 (Shakespeare), P 222, P 223 (Seanymph), P 224 (Sickle), P 225 (Simoom), P 228 (Splendid), P 229 (Sportsman), Saga, Sanguine, Scorcher, Scotsman, Scynthian, Sea Devil, Sea Rover, Sea Scout, Selene, Shalimar, Sidon, Sirdar, Sleuth, Solent, Spark, Spearhead, Spirit, Spiteful, Springer, Spur, Statesman, Stoic, Stonehenge, Storm, Stratagem, Strongbow, Strudy, Stubborn, Stygian, Subtle, Supreme, Surf, Syrtis
okręty ukończone po 02.09.1945: Seneschal, Sentinel
okręty nieukończone lub anulowane: Sea Robin, Springhtly, Surface, Surge

typ P 611 (typ turecki Oruç Reis), okręt podwodny
P 611, P 612, P 614, P 615

typ Porpoise/Grampus, okręt podwodny
1 grupa : Porpoise
2 grupa : Cachalot, Grampus, Narwhal, Rorqual, Seal

typ T, okręt podwodny
1 grupa : Taku, Talisman, Tarpon, Tetrarch, Thetis, Thistle, Thunderbolt, Tigris, Torbay, Triad, Tribune, Trident, Triton, Triumph, Truant, Tuna
2 grupa : Tempest, Thorn, Thrasher, Traveller, Trooper, Trusty, Turbulent
3 grupa : P 311, P 312 (1943: Trespasser), P 315 (1943: Truculent), P 339 (1943: Taurus), Taciturn, Tactician, Talent, Talent, Tally-Ho, Tantalus, Tantivy, Tapir, Tarn, Telemachus, Templar, Terrapin, Thorough, Thule, Tiptoe, Tireless, Totem, Tradewind, Trenchant, Trump, Truncheon, Tudor, Turpin
okręty ukończone po 02.09.1945 : Tabard, Teredo, Thermopylae, Token
okręty nieukończone i anulowane : Talent, Theban, Thor, Threat, Tiara, 4 okręty bez nazw

typ U, okręt podwodny
I seria : Undine, Unity, Ursula
II seria : Umpire, Una, Unbeaten, Undaunted, Union, Unique, Upholder, Upright, Urchin, Urge, Usk, Utmost
III seria : P 31 (Ullswater, .04.1943: Uproar), P 32, P 33, P 34 (Ultimatum), P 35 (Umbra), P 36, P 37 (Unbending), P 38, P 39, P 41, P 42 (Unbroken), P 43 (Unison), P 44 (United), P 45 (Unrivalled), P 46 (Unruffled), P 47, P 48, P 49 (Unruly), P 51 (Unseen), P 52, P 53 (Ultor), P 54 (Unshaken), P 55 (Unsparing), Universal, Unswerving, Untamed (Vitality), Untiring, Upstart, Usurper, Uther, Vandal, Varangian, Varne, Vox
okręty nieukończone i anulowane : 7 okrętów - bez nazw

typ V, okręt podwodny
Upshot, Urtica, Vagabond, Vampire, Variance, Varne, Veldt, Vengeful, Venturer, Vigorous, Viking, Vineyard, Virtue, Virulent, Visigoth, Vivid, Volatile, Voracious, Vortex, Votary, Vox, Vulpine
okręty nieukończone i anulowane : Ulex, Unbridled, Upas, Upward, Utopia, Vantage, Vehement, Venom, Verve, Veto, Virile, Visitant, 8 okrętów - bez nazw

typ S/1940, okręt podwodny
P 222, Splendid, Sahib, Saracen, Simoon, Stonehenge, Syrtis, Sickle, Stratagem, Safari, Satyr, Seadog, Sibyl, Seraph, Shakespeare, Sceptre, Sea Rover, Seanymph, Sportsman, Sirdar, Spirit, Spiteful, Statesman, Storm, Sturdy, Surf, Scotsman, Scthian, Sea Scout, Selene, Sidon, Sleuth, Stoic, Stubborn, Stygian, Supreme, Shalimar, Spark, Strongbow, Solent, Spearhead, Saga,, Subtle, Sanguine, Scorcher, Spur, Sea Devil, Springer

typ amerykański R, okręt podwodny
P 514, P 511, P 512

typ amerykański S 1, okręt podwodny
P 551, P 552, P 553, P 554, P 555, P 556

typ A, okręt podwodny
Amphion, Astute

OKRĘTY ZDOBYTE

P 711, P 715, P 712, P 714

MAŁE OKRĘTY PODWODNE

OKRĘTY POMOCNICZE

Literatura i źródła

  1. Lipiński Jerzy: Druga wojna światowa na morzu. Gdańsk 1970.
  2. Lipiński Jerzy: Druga wojna światowa na morzu. Warszawa 1999.
  3. Zalewski Krzysztof: Lotniskowce II wojny światowej. Część II. Warszawa 1994.

Edycja

Przypisy




Cossack [L 03], niszczyciel

Cossack [L 03], niszczyciel


Typ Tribal.
Brak informacji o autorze i źródle pochodzenia.
- zobacz i komentuj w galerii -

« wstecz


VIDEO-GALERIA

© 1998-2018, Jurek
Strona może używać informacji przechowywanych w pikach cookies w celach identyfikacji sesji użytkownika, analizy statystycznej oraz przechowywania informacji o logowaniu i korzystaniu z zastrzeżonych zasobów. Pliki cookies mogą stosować zewnętrzne systemy rekamowe zamieszczone na stronie. Rodzaj informacji przechowywanych w tych plikach możliwy jest do analizy przez ich podgląd w przeglądarce internetowej. Jeżeli zasady funkcjonowania pików tego typu może narazić Twoją prywatność możesz wyłączyć zapisywanie tych plików na dysku w ustawieniach przeglądarki, użyć dodatkowych programów i skryptów blokujących te pliki lub zrezygnować z korzystania z tego serwisu. Sposób podglądu, edycji i usuwania cookies zależny jest od rodzaju przeglądarki - zapoznaj się z funkcjonowaniem tych opcji lub poproś o pomoc twórcę programu.